Strona główna Leczenie migotania przedsionków Ablacja migotania

Leczenie migotania przedsionków

Ablacja migotania

Ablacja migotania przedsionków to zabieg inwazyjny, jedna z odmian cewnikowania serca. W znieczuleniu miejscowym nakłuwa się żyłę w pachwinie (czasem również w innym miejscu) i tą drogą wprowadza się do serca cewniki-elektrody. Po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej przeprowadza się elektrody do lewego przedsionka. Głównym źródłem migotania są pobudzenia elektryczne powstające w końcowych odcinkach żył płucnych, zbierających krew z płuc do lewego przedsionka.

Zabieg polega na wykonaniu lokalnych aplikacji cieplnych wokół żył płucnych, by doprowadzić do ich odizolowania od przedsionka. Alternatywą może być przeprowadzenie ablacji z zastosowaniem aplikacji o niskiej temperaturze (od -60 do -80 stopni).  

W napadowym migotaniu skuteczność ablacji sięga 60-85%, czasem potrzebne jest ponowienie zabiegu. W przypadku przewlekłego migotania skuteczność jest mniejsza. U 2-4% chorych mogą wystąpić powikłania zabiegu, które występują rzadziej u młodszych osób, bez istotnej choroby serca oraz gdy ablację wykonuje doświadczony zespół.

U niektórych chorych, gdy migotanie przedsionków powoduje nadmiernie szybką akcję serca i nie pomagają leki, można wykonać ablację węzła przedsionkowo-komorowego – miejsca filtrującego, chroniącego komory serca przed nadmiarem pobudzeń z przedsionków. Wywołuje się całkowity blok między przedsionkami i komorami serca, co powoduje konieczność wszczepienia na stałe stymulatora serca.

Zasada wszczepiania stymulatora srca

Realizacja: Realizacja MEDICALmultimedia